V sodelovanju članic in članov Slovenskega orgelskega društva, Ars organi Sloveniae in zunanjih strokovnjakov smo v preteklih mesecih poslovenili in delno poenotili nekaj čez 900 izrazov, ki se uporabljajo na področju orglarstva in orgel nasploh. Rezultat prizadevanj za boljšo slovenščino bo letos izšel v tretji izdaji večjezičnega slovarja v Belgiji.
Sistematičen prevod besedišča je pokazal, da večini orgelskih rečí znamo réči slovensko, oziroma, da smo se sposobni dogovoriti za namensko uporabo določene besede ali besedne zveze iz splošnega izrazoslovja. Z objavo v knjižni obliki 25 jezičnega slovarja, ki je opremljen z izdatnim slikovnim gradivom, se bo slovenski jezik tudi na orgelskem področju uvrstil med jezike, ki jezikovno kulturo s področja orgel ne samo imajo, ampak predvsem upajo odpreti evropski jezikovni krajini.
Projekt sodelovanja pri večjezičnem orgelskem slovarju bo predstavljen v Velenju, in sicer v torek, 18. februarja 2014 ob 18. uri, v okviru Občnega zbora SOD in vzporedno z Mednarodno orgelsko šolo, ki bo potekala v tamkajšnji glasbeni šoli.
Predstavitev projekta slovarja bo interaktivna, zato vse že vnaprej vabimo, da razmislite o naslednjih skupinah besed:
- organist, organistka; órglar, órglarka; órglavec, órglavka; orglávka, orglávec;
- pedal, pedal, pedal ... (kot klaviatura, tipka, melodija, del notnega črtovja, spožilec zbirnika ...);
- zrak, sapa, veter; zračni pritisk, zračni tlak; sapni tlak;
- (manualne tipke): spodnje - zgornje; bele - črne, celotonske - poltonske;
Slovensko orgelsko izrazoslovje ima predvsem dve ciljni skupini: tujo strokovno orgelsko javnost in domače pisce oziroma prevajalce. Želimo pa doseči tudi splošno javnost, zato delo za boljšo slovenščino ni zaključeno. V načrtu je namreč Slovenski
orgelski slovar oziroma orgelski tezaver. V okviru tega projekta bomo orgelsko besedišče ponovno pretresli, ga razširili na nekatera mejna področja, morda celo pripravili pregled v
preteklosti uporabljenih besed. Če se torej doslej niste mogli vključiti v besedno soustvarjanje, vas že zdaj vabimo v nadaljevanje.
Orgle so kultura. Besede so kultura.
Kultura ima svoj dan vsak dan.
Jurij Dobravec
---
Nekdaj je bilo takole
Kamilo Mašek: O cerkvenem petju in orglanji po deželi (1857)
Ignacij
Zupan ml., Sostava orgelj, Cerkveni glasbenik (1882, od št. 5 naprej)
Ni komentarjev:
Objavite komentar
Opomba: Komentarje lahko objavljajo le člani tega spletnega dnevnika.